2009-11-07

Google Developer Day 2009

Letos jsem se konečně odhodlal vyplnit pořádně registraci, abych se mohl zúčastnit GDD.

QR Hunters
Byla soutěž o 3 mobilní telefony Samsung se systémem Android, kterou pořádali kluci z Inmite. V zásadě šlo o pobíhání po Kongresovém centru a hledání kartiček s QR kódy a jejích skenování. Pokud se člověk vyprdnul na jednotlivé přednáškové bloky, tak si mohl domů odnést pěkný telefon na kterém nefungovala čtečka QR kódů, ale o tom viz níže.

Byl to pěkný nápad, jak návštěvníkům spestřit pobyt na konferenci a nedivil bych se, kdyby byl využit i někde jinde, třeba něco na způsob geocachingu.

KeyNote
Začátek byl jedna velká nuda, když tam Eric Tholome hovořil o HTML5, canvasu, videu a dalších věcech, prostě nuda, kterou všichni už několikrát šlyšeli a hlavně viděli. Potom byli ukázky Google App Engine a Google Wave v podání Larse Rasmussena. Závěrečné slovo měl Roman Staněk.

Develop and Deploy Your Next AJAX Application in the Cloud
Nic objevného se nekonalo. Fred Sauer ukazoval možnosti GWT, nasazování aplikací do Google App Engine a možnosti debuggovaní v Eclipse pro zmíněné dvě Google technologie.

Vývoj pro mobil a Vývoj pro Android
Byli dvě přednášky o vývoji pro mobilní zařízení a o vývoji aplikací pro Android. Reto Meier vždy hovořil o obecných věcech co se týká internetu na mobilním telefonu nebo o vývoji aplikací. Pavel Petřek z Inmite pak ukazoval příklady z praxe, třeba klienta OnTheRoad. Dostalo se i na ukázku nového Samsungu na kterém nefungovala čtečka čárových kódů. Pavel Petřek to komentoval slovy, že to je asi nějaký problém s ovladači k foťáku.

Cloud computing and virtualization
Zajímavá a zábavná přednáška v podání Petera Kukola, který dle svých slov stál na začátku Google OS Chrome, když ještě pracoval v Google, nyní pracuje ve společnosti VMware. Peter Kukola hovořil hlavně o historii virtualizace, různých problémech s výrobci CPU, nekompatibilitě mezi rodinami CPU a také zmínil několik historek ze svého života, třeba jakým způsobem si opisovali debugovací informace na papír, aby pak mohli ladit software, atd. Povídání o virtualizace se trochu protáhlo, takže na počítání mraků už nezbylo tolik času, ale v zásadě řekl to co ví téměř všíchni, že nikdo neví co je vlastně to počítání mraků. A přišel s novou definicí FaaS - Fšechno as a Service.

Building an API
Tento seminář měl skvělé téma, bohužel ho zcela zabil přednášející svojí angličtinou. Nicméně pro mě neřekl nic zajímavého a nového. Pokud někoho toto téma zajíma, tak doporučuji přednášku Jak psát API od Jaroslava Tulacha (AVC).

Start-up as a Service
Ikdyž Roman Staněk na začátku zmínil, že nečekal tolik lidí, tak mě osobně to moc nepřekvapilo, přeci jen je tak trochu celebritou v českých lukách a hájích. Roman mluvil o historii od NetBeans přes Systinet až ke GoodData. Zmínil chyby v zakládání firem, jak byli jednotlivé firmy koupeny (SUN, Mercury(HP)) atd. Z téhoto bloku bude určitě video záznam, takže doporučuji všem na něho kouknout, opravdu to stojí za to.

Pár zdrojů
Jak nastartovat startup - Prosinec 2007 CZJUG - prezentace
http://roman.stanek.org/about/


Co říci závěrem? Skvělá organizace, skvělé jídlo, vysoká úroveň přednášejících, tak samotných přednášek. Trochu to srovnávám s WebExpem, které v té vývojářské části je zaměřeno spíše na začátečníky a chybí více náročné přednášky.

Fotky na Flickru